Noc Świętych – 31.10.2019

W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, od 2005 jest w Gnieźnie organizowana Noc Świętych.

W trakcie Nocy Świętych przybliżane są postaci naszych świętych i błogosławionych.

W kościele garnizonowym o godzinie 21 przy Litani do Wszystkich Świętych uczestnicy w strojach wybranych świętych wnieśli ich relikwie, które zostały umieszczone w prezbiterium.

Patronami tegorocznej uroczystości byli męczennicy, franciszkanie bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski. Historię ich męczeńskiej śmierci zaprezentowali młodzi aktorzy, którzy bardzo dokładnie odtworzyli wydarzenia z 9 sierpnia 1991 rok, kiedy to komunistyczni terroryści napadli na miejscową ludność Peru, porwali misjonarzy i ich zamordowali.

Po pierwszej części procesja z relikwiami świętych udała się do sanktuarium o.o. Franciszkanów, gdzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Nasze parafie przedstawiły postacie wraz z relikwiami bliskich nam świętych:

Judy Tadeusza, Katarzyny ze Sieny, Antoniego z Padwy i bł. Jerzego Popiełuszki.