Kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Strzyżewie Kościelnym

Rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Strzyżewo Kościelne, w powiecie gnieźnieńskim, w województwie wielkopolskim.

Należy do dekanatu gnieźnieńskiego II archidiecezji gnieźnieńskiej.

W 1360 roku w Strzyżewie Kościelnym został wybudowany kościół, ufundowany przez zakon sióstr klarysek oraz ród Porajów. Później budowla ta została zniszczona. W dokumentach z 1408r występuje pierwszy znany z imienia proboszcz Paweł.  Dzięki staraniom proboszcza Wojciecha Szablikowskiego w 1721 roku została wzniesiona nowa drewniana świątynia. Na miejscu drewnianej budowli w 1848 roku została wzniesiona obecna świątynia, którą konsekrował w tym samym roku bp Cybichowski. (źródło: Wikipedia)

Kościół p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jankowie Dolnym

Rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Jankowo Dolne, w powiecie gnieźnieńskim, w województwie wielkopolskim.

Należy do dekanatu gnieźnieńskiego II archidiecezji gnieźnieńskiej.

Początek parafii datuje się na rok 1356. Abp gnieźnieński Bogoria Skotnicki funduje i eryguje parafię w Niankowie (dziś Jankowo Dolne). Pierwszy, nieistniejący już kościół był drewniany, ufundowany przez właścicieli tych ziem Porajów. Po rozlicznych grabieżach i trudnych latach, kościół podupadał. W 1841 roku posługa duszpasterska i sprzęty kościelne, przeniesione są do kościoła w Strzyżewie Kościelnym. Na sto lat katolików z Jankowa, obejmowała parafia w Strzyżewie. Ponowne erygowanie parafii, dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp 1 stycznia 1988 roku. Obecnie Służba Boża sprawowana jest w nowo wybudowanym kościele i w nowym miejscu, poświęconym 29 maja 2000 roku przez abp. Henryka Muszyńskiego. (źródło: Archiwum par., Wikipedia)